MOLLIFII
Free Shipping Sitewide
Buying Bulk?
  • Order within 8 hours and 14 minutes to get between May 22 - May 28
  • Tracked Shipping on All Orders
  • 14-Day Returns
  • Secure Payments
  • 24/7 Customer Support
Buying Bulk?
Description
  • Material of Construction: Fiberglass
  • Color: Red
  • Wall Thickness: 0.07 in
  • For Use With: Cables, Hoses, Wires
FIN0.63RD50-A Sleeving, Properties Abrasion Resistant, Cut Resistant, Heat Resistant, Sleeve Construction Coated, Material of Construction Fiberglass, Max. Operating Temperature 500 Degrees F, Inside Diameter 5/8 in, Wall Thickness 0.07 in, Color Red, Length 50 ft, Closure Type No Closure, For Use With Cables, Hoses, Wires, Description/Special Features Extreme Temperature Resistant, Moisture Resistant, Expandable No, Standards RoHS, For Maximum Bundle Diameter 0.63 in, For Minimum Bundle Diameter 0.5 in