TRUSCO TCD-SDS-127 Lightweight Hammer Drill Concrete Drill SDS Blade Diameter 5.0 x 6.3 inches (12.7 x 160 mm)
TRUSCO
Free Shipping Sitewide
Buying Bulk?
  • Order within 8 hours and 53 minutes to get between May 22 - May 28
  • Tracked Shipping on All Orders
  • 14-Day Returns
  • Secure Payments
  • 24/7 Customer Support
Buying Bulk?
Description
  • Blade diameter: 0.5 inches (12.7 mm)
  • Effective length: 3.9 inches (100 mm)
  • Total Length: 6.3 inches (160 mm)
  • Shank: SDSplus
  • Weight: 3.1 oz (88 g)
Shank diameter (mm):
Length (mm): 160
blade diameter (mm): 12.7
shank: SDSplus
Effective length (mm): 100
Mass (G): 88
Conform models: Lightweight Hammer Drill (SDSplus)
Blade part: Cemented carbide Tips
Application: workpiece: Concrete, Block, mortar day this wall.
Production country: Vietnam
Weight: 88g
Manufacturer's model number: TCDSDS127
CODE No.: 391-1284
Shipping and Returns